dr prof. UKEN Kamila Ziółkowska-Weiss

Kierownik Zespołu Interdyscyplinarnych Badań w Turystyce • Zastępca Redaktora Naukowego czasopisma Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis - Studia Geographica
Instytut Prawa, Ekonomii i Administracji
kamila.ziolkowska-weiss@up.krakow.pl
ul. Podchorążych 2
pok: 537
Kamila Ziółkowska-Weiss, dr prof. UKEN, pracownik naukowo-dydaktyczny (profesor uczelni) w Katedrze Geodezji, Geoinformacji i Geografii Społeczno- Ekonomicznej w Instytucie Prawa, Ekonomii i Administracji w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.
Kierownik Zespołu Interdyscyplinarnych Badań w Turystyce.
Studiowała prawo oraz kulturoznawstwo z historią sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim – specjalność mediteraneistyka. Jest również absolwentką geografii z podstawami przedsiębiorczości na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Ukończyła podyplomowe studia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie (Krakowska Szkoła Biznesu UEK) na kierunku zarządzanie turystyką międzynarodową.
W 2015 roku po 4-letnich studiach doktoranckich z wyróżnieniem obroniła pracę doktorską na Wydziale Geograficzno-Biologicznym Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, tym samym uzyskując tytuł doktora nauk o Ziemi w zakresie geografii społeczno-ekonomicznej.
Od 2012 roku pracuje w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie prowadząc między innymi takie zajęcia jak: „Historia architektury i sztuki”, „Turystyka w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej”, „Turystyka w Basenie Morza Śródziemnego”, „Turystyka kulturowa na obszarach miejskich i wiejskich”.
W latach 2008-2018 pracowała jako nauczyciel w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Andrychowie, którego sama jest absolwentką w klasie o profilu biologiczno-chemicznym.
Odbyła liczne staże i stypendia naukowe w kraju i za granicą (m.in. Toronto, Sankt Petersburg, Chicago, Karvina, Lwów, Kijów, Oviedo, Rio de Janeiro, Buenos Aires, Neapol, Funchal (Madera). Wzięła czynny udział z referatami w ponad 90 konferencjach międzynawowych. Jest autorką i współautorką ponad 90 publikacji naukowych i popularnonaukowych, w tym autorskich monografii naukowych oraz podręcznika dla polonijnych dzieci „Albumu o Polsce” wydanego w Kanadzie.
Jej główne zainteresowania naukowo-badawcze związane są m.in. z Polonią w Ameryce Północnej i Ameryce Południowej.
Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Geograficznego.
Zainteresowania naukowo-badawcze:
- Polonia w Ameryce Północnej i Południowej (aktywność turystyczna Polonii w Chicago i Toronto)
- Ocena poziomu i jakości życia Polonii w Greater Toronto Area
- Aktywność turystyczna wśród osób Głuchych i Słabosłyszących w Polsce
- Mniejszości narodowe w Polsce i w Ameryce Północnej.
- Historia Polonii w Argentynie
- Migracje Polonii na świecie
- Turystyka Kulturowa
- Aktywność turystyczna wśród studentów Krajów Grupy Wyszehradzkiej
Współpraca (z instytucjami oraz realizacja grantów i projektów)
- Grant NCN (Narodowe Centrum Nauki) Miniatura 8 – Nr DEC-2024/08/X/HS4/00429 realizuje projekt badawczy w Argentynie w Missiones w Wandzie (sierpień 2024- sierpień 2025). Tytuł projektu: „Cultural identity in the assimilation processes of the second generation of Argentines of Polish origin on the example of the residents of the Misiones province” – kierownik projektu
- Kierownik projektu „Modele i trendy współczesnego rozwoju turystyki z uwzględnieniem dziedzictwa kulturowego w przestrzeni turystycznej w Polsce i na świecie” – (kwiecień 2023- grudzień 2024) Dna.711.186.2023. PBU
- Wykonawca w projekcie: „Uwarunkowania i tendencje rozwoju aktywności turystycznej i rekreacyjnej polskich turystów na Wybrzeżu Dalmackim” przy współpracy z Uniwersytetem w Zadarze oraz Akademią Wychowania Fizycznego w Krakowie. Badania odbyły się na Wybrzeżu Dalmackim (badanie zachowań rekreacyjnych polskich turystów) oraz w miastach historycznych (Zadar, Dubrovnik, Split), a także badania nt. oceny przedsiębiorczości przedstawicieli branży turystycznej na Wybrzeżu Dalmackim w ofercie skierowanej do turystów z Polski (kwiecień-październik 2024) – WPBU/2023/04/00126
- Wykonawca w projekcie: „Aktywność turystyczna wśród osób Głuchych i Słabosłyszących w Polsce” – projekt indywidualny – Dna.711.228.2024.PBU
- Wykonawca dwóch dużych indywidualnych projektów badawczych: „Aktywność i destynacje turystyczne Polonii w Ameryce Północnej: w Chicago i w Toronto” – pokłosiem projektów są wydane dwie autorskie książki. Projekty realizowane w latach 2013-2019.
- Wykonawca w Międzynarodowym projekcie badawczym – Chair on Science Education- w ramach projektu „Developing democracy education in Norway, Ukraine and Palestine”. Koordynatorem projektu jest University of Southeast Norway. Współpracując z Narodowym Pedagogicznym Uniwersytetem Dragomanowa, który brał udział w projekcie, uczestniczyłam w projekcie Academic Writing School (22.12.2021-31.08.2022) wymieniając się doświadczeniami z przedstawicielami z dr Ingrid Reite Christensen, Associate Professor Pedagogy, Faculty of Humanities, Sport- and Educational Sciences University of South-Eastern Norway, Dr Tatiana Matusevych, Associate Professor at the UNESCO Chair on Science Eucation, National Pedagogical Dragomanov University, Kijów, Dr Larysa Kolesnyk, Associate Professor, Postdoctoral Research, University of South-Eastern, Norway.
- Wykonawca w projekcie (29.11.2022- 12.12.2022 r.) – w ramach zadania badawczego „Tożsamość kulturowa w procesach asymilacji drugiego pokolenia Argentyńczyków polskiego pochodzenia na przykładzie mieszkańców prowincji Misiones” – projekt indywidualny – 711.108.PBU.2022.
- Kierownik projektu (01.10.2018-31.12.2019) – „Aktywność i destynacje turystyczne brazylijskiej Polonii mieszkającej w Rio de Janeiro” w ramach projektu Badania Statutowe Młodych Naukowców BSM-Ziółkowska-Weiss K.
- Wykonawca w projekcie (2019-2020) – w ramach zadania badawczego „Historia pierwszych polskich osadników w prowincji Misiones w Wandzie” – projekt indywidualny- 610-114/PBU/2020.
- Wykonawca w projekcie (2019-2020). – w ramach zadania badawczego „Ocena poziomu i jakości życia Polonii w Greater Toronto Area” – projekt indywidualny -610-114/PBU/2020.
- Wykonawca w projekcie (2019-2020). – w ramach zadania badawczego „Znaczenie drugich domów podczas trwania pandemii COVID-19 wśród Kanadyjczyków polskiego pochodzenia w Toronto” – projekt indywidualny – 610-112/PBU/2020
- Od 2018r. współpraca z Narodowym Pedagogicznym Uniwersytecie im. Dragomanowa w Kijowie (trzymiesięczny staż naukowy, temat stażu i projektu” “Theoretical aspects of culture – contemporary art and architecture in the countries of Eastern Europe.”, organizacja Konferencji na Uniwersytecie w Kijowie, udział w kilu konferencjach i seminariach na Uniwersytecie, prowadzenie zajęć dla ukraińskich studentów, współpraca z redakcją czasopisma wydawanego na Uniwersytecie w Kijowie, w International Society of Philosophy and Cosmology, międzynarodowy projekt „Chair on Science Education”- pomiędzy Narodowym Pedagogicznym Uniwersytecie im. Dragomanowa w Kijowie (Katedra UNESCO) a Katedrą Turystyki i Badań Regionalnych UKEN
- Od 2015r. współpraca ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej,
- Od 2017r. współpraca z Czeską Centralą Ruchu Turystycznego – CzechTourism
- Od 2018 r. współpraca z Polski Ośrodek Katolickim OO. Bernardynów w Martin Coronado w Buenos Aires oraz Muzeum Polskiej Emigracji w Wandzie w Prowincji Misiones w Argentynie
- Od 2018r. współpraca ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego w Kanadzie
- Od 2020r. współpraca z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia Wspólnota Polska
Działalność organizacyjna na UKEN
- Zastępca Redaktora Naukowego czasopisma Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis – Studia Geographica – od 2019 r.
- Sekretarz Redakcji Czasopisma Naukowego Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis – Studia Geographica – od 2013 r.
- Kierownika Zespołu Interdyscyplinarnych Badań w Turystyce
- Członek Rady Naukowej Dyscypliny – Geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenne
- Członek Rady Instytutu Prawa, Ekonomii i Administracji
- Przedstawiciel nauk społecznych w Radzie Bibliotecznej Uniwersytetu Pedagogicznego na kadencje w latach 2017-2020 oraz 2020-2024
- Sekretarz i główny koordynator cyklicznych Ogólnokrajowych Konkursów Krajoznawczych o Republice Czeskiej organizowanych przez Katedrę Turystyki i Badań Regionalnych Instytutu Geografii wraz z CzechTourism z siedzibą w Warszawie – od 2017r.
- Członek Polskiego Towarzystwa Geograficznego
- Członek Kierunkowego Zespołu ds. Jakości Kształcenia na kierunku Turystyka i Rekreacja do 2023r.
- Opiekun rocznika Turystyka i rekreacja w latach 2013-2016 oraz 2016-2019
- Opiekun rocznika Turystyka i rekreacja w latach 2022/2023 – studia stacjonarne
- Opiekun rocznika Turystyka i rekreacja w latach 2023- 2025- studia stacjonarne
- Prowadzenie prelekcji popularnonaukowych dla uczniów z liceów woj. Małopolskiego oraz licznych odczytów popularno-naukowych (m.in. dla uczniów II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie oraz Liceum św. Rity w Krakowie).
Nagrody i wyróżnienia
- Nagroda Ministra Edukacji i Nauki dla wybitnych młodych naukowców w 2022 r. (edycja 17) na okres 3 lat (DSW- ZSM.932.14.2022.EA), w której w uzasadnieniu podkreślony został znaczący wpływ działalności naukowej dla rozwoju dyscypliny i prowadzenie unikalnych badań, które dotyczą polskiej diaspory, głównie w Kanadzie, a także wysoki poziom metodologiczny publikacji naukowych
- Nagroda Rektora Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie za osiągnięcia naukowe i wysoko punktowane publikacje z 2021r. „IDUB-04 Excellent Motivation”
- Nagroda Rektora Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie za osiągnięcia naukowe i wysoko punktowane publikacje z 2023r. „IDUB-04 Excellent Motivation” w ramach realizacji programu „Inicjatywa Doskonałości- uczelnia badawcza”.
- Zdobycie II miejsca w plebiscycie Gazety Krakowskiej w kategorii „Nauczyciel Akademicki Roku”
- Nagroda I stopnia Rektora Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie za osiągnięcia dydaktyczne w roku 2023 r.
- Nagroda II stopnia Dyrektora IG-» Labores pariunt honores «za pracę dydaktyczną pracowników Instytutu Geografii w roku akademickim 2015/16, przyznawaną na podstawie wyników badań ankietowych studentów
- Nagroda I stopnia Dyrektora IG» Labores pariunt honores «za pracę dydaktyczną pracowników Instytutu Geografii w roku akademickim 2016/17, przyznawaną na podstawie wyników badań ankietowych studentów
- 07.2015 obroniona rozprawa doktorska z wyróżnieniem
- Medal Komisji Edukacji Narodowej przyznany przez Rektora Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
- 2012/2013 r., 2013/2014 r., 2014/2015 r. stypendium rektorskie oraz stypendium ministerialne za wybitne osiągnięcia w nauce na studiach doktoranckich
Dydaktyka:
- Historia architektury i sztuki
- Historia cywilizacji regionów turystycznych
- Turystyka w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej
- Turystyka w Basenie Morza Śródziemnego
- Miasta turystyczne świata
- Turystyka kulturowa na obszarach miejskich i wiejskich
- Seminarium dyplomowe
- Zagraniczne regionalne ćwiczenia terenowe
- Metodologia turyzmu
- Obóz turystyki aktywnej
Szkolenia i kursy:
- Kurs polskiego języka migowego (PJM) 2023-2024 – 3 semestry- poziom B1
- Kurs języka hiszpańskiego – Szkoła El abanico, Instytut Iberoamerykański w Krakowie – poziom B2
- 2 semestralny Kurs Pedagogiczny dla nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących
- Wykłady prowadzone przez Dział Edukacji Muzeum Krakowa w ramach cyklu Akademia Dydaktyczna w latach 2023/2024: „Harfa, lew, pierścień, dzbanek, czyli o czytaniu świata symboliki chrześcijańskiej; „Czytanie” medium fotografii i wykorzystywanie go w procesie edukacji; „Kraków kobiecym okiem”; „Po co miałem dodawać grozy do okrucieństwa, które widziałem – Tadeusz Pankiewicz, kronikarz krakowskiego getta”
- Szkolenia prowadzone przez Educado w 2024 r. m.in: „Hejt w szkole-jak przeciwdziałać przemocy werbalne”, „” Samookaleczenie w szkole podstawowej i średniej”.
- Szkoleniu „Dostępne góry. Szkolenia dla osób pracujących w branży turystycznej w powiecie tatrzańskim i nowotarskim.” z zakresu procedur i sposobów organizowania działań związanych z zapewnieniem dostępności dla osób z ograniczeniami, Zakopane, Fundacja Polska Bez Barier
- Warsztaty z zakresu nauczania Przyrody „Innowacyjne nauczanie przyrody w szkołach ponadgimnazjalnych według PINaP”, Kraków
- Warsztaty Naukowego Komitetu Badań nad Migracjami PAN, pt. „Badanie skali i struktury nierejestrowanej migracji stałej oraz migracji zarobkowej opartych na metodzie mikrospisu”
- Warsztaty Open Street Map, „Darmowe dane i open source w badaniach środowiskowych”
Zainteresowania
Prywatne zainteresowania koncentrują się wokół podróży. Odwiedziła ponad 90 krajów i ponad 30 stanów w USA. Miłośniczka backpackingu, zwłaszcza w Azji Południowo-Wschodniej. Miłośniczka szwedzkich kryminałów, fanka Remigiusza Mroza, Wojciecha Chmielarza i Harlana Cobena. Uwielbia muzykę filmową oraz literaturę biograficzną. Interesuje się historią architektury i sztuki, głównie krakowskiej.